יורם טהרלב

מקאמות, הומור ועוד / שירים, תרגילים ושעשועונים לשוניים / נוח


נוח

נוח
לא שכחנו איך בגשם ובסער
נוח
לתיבה אספת את חיות היער
שתיים שתיים מכל מין
האריה והממותה
הגמל והשיבוטה
וגם ההיפופוטם פתח לרגע את הצוהר
ואל תוך התכלת הלבנה
שלח את היונה.

נוח
כמה זמן נמשיך לשוט על פני המים
נוח
כל החלונות סגורים כמעט חודשיים
וכבר אין לנו אוויר
ולגמל לממותה
לאריה ולשיבוטה
וגם להיפופוטם
פתח לרגע את הצוהר
ואל תוך התכלת הלבנה
שלח את היונה.

נוח
מה יהיה הסוף הן כבר חדל הגשם
נוח
פתח את החלון אולי הופיעה קשת
ויראו אותה כולם
האריה והממותה
הגמל והשיבוטה
וגם ההיפופוטם פתח לרגע את הצוהר
ואל תוך התכלת הלבנה
שלח את היונה.

נוח
היונה כבר שבה עם עלה של זית
נוח
תן לנו לצאת ולחזור לבית
כי כבר נמאסנו זה על זה
האריה על הממותה
הגמל על השיבוטה
וגם ההיפופוטם
פתח לרגע לרגע את הצוהר
ונעוף לתכלת הלבנה
כך עם היונה.

רקע

השיר מספר על תיבת נוח ועל המבול. בספר בראשית, מסופר על בני האדם שהיו רעים ועשו מעשים רעים. וה' החליט להעניש אותם ולהטביע את כולם במבול. אך מכיוון שלא רצה שכל החי יכלה מעל פני האדמה, החליט לשמור מכל סוג ומין של חיות שבעה זוגות, זכר ונקבה. וכן החליט לשמור את נוח ובני משפחתו כי נוח היה איש צדיק תמים. ולכן, לפני שהביא את המבול על הארץ, הזהיר את נוח מפני המבול והורה לו לבנות תיבהת גדולה, שתוכל לצוף ולשוט על פני המים, כאשר יכסו מי המבול את כל כדור הארץ. נוח - ואיתו שלושת בניו, שם חם ויפת - בנה את התיבה, ואכן, כאשר החל המבול, צפה התיבה על פני המים, ובתוכה כל החיות, וכמובן - נוח ובני משפחתו. לאחר שפסק הגשם, החליט נוח לשלוח מתוך התיבה את היונה, כדי לראות אם כבר ירדו המים. בפעם הראשונה חזרה היונה, כי לא מצאה מנוח לכף רגלה, בפעם השניה עפנה היונה וחזרה כשענף של עץ זית בפה שלה. זה היה סימן בשביל נוח, שכבר התגלו העצים. בפעם השלישית ששלח נוח את היונה, היא לא חזרה אליו, ואז ידע שהיא מצאה לה מקום והבין שהמבול נגמר. ואכן, לאחר ימים רבים נחה התיבה על הר גבוה, הר אררט.

וכאשר יצא נוח מן התיבה, ראה בשמים קשת, ושמע את דברו של ה' שאמר לו כי הקשת היא אות ברית בינו לבין נוח, והיא תישאר לסימן לדורות הבאים כי ה' לא יחזיר את המבול לעולם.

אך במקום לשמור על הקשת כסימן הברית, בחרו בני האדם לזכור דווקא את היונה עם עלה הזית והפכו אותה לסמל השלום בעולם. יש בעברית שירים אחדים המספרים את סיפור המבול. השיר הזה, נוח, הוא היחידי המספר את סיפור המבול, מנקודת ההשקפה של החיות...
שירים נוספים: זוגות זוגות, מסוף עולם עד סוף עולם הס, בתיבתו של נוח, ועוד.
 

תרגיל

נסה להחליף את מילות השיר ולכתוב על פי אותה מנגינה שיר על שמשון הגיבור שיפתח במילה "שימשון"...


כמעט חודשיים

במילה כמעט אנחנו רואים את המילה "מעט" ואת האות כ'. האות כ' היא קיצור של המילה "כמו". כמעט בא משתי המילים "כמו מעט". במשך הזמן קיבלה המילה "כמעט" משמעות קצת שונה ופירושה הוא "קרוב ל..."

האות כ', שהיא קיצור המילה "כמו", משמשת בעברית כדי לבטא הערכה שאינה מדוייקת. למשל, במקום לומר "היו שם מאתיים תשעים וארבעה אנשים" אומרים "היו שם כשלוש מאות אנשים". "חזור אלי בעוד כשעה" וכו'.

בסיפור הבא נסה להשתמש באות כ'.
הצעת התקציב הועברה לוועדה
בעת הדיון בכנסת על תקציב המדינה היו באולם (47) כ..... חברי כנסת. תקציב המדינה הוא (94.754.326.111) כ.... ...... שקל. הדיון נמשך (169 דקות) כ..... שעות. בסיומו יצאה הכנסת לחופשה למשך (27 ימים) כ..... ולאחר החופשה יימשך הדיון.