יורם טהרלב

הורי, נשותי וילדי

הורי מעולם לא התחתנו עם חופה וקידושין. חלק מהמהפיכה הציונית היתה לא להתחתן, אלא להקים משפחה בלי נישואין. עד כמה שידוע לי אפילו בן גוריון לא התחתן עם פולה אשתו. אימא שלי, עד סוף ימיה לא נקראה יפה טהרלב אלא בשם נעוריה: יפה איציקוביץ.

 

אני לעומת זאת התחתנתי פעמיים:   בפעם הראשונה עם המשוררת נורית זרחי (1963) ובפעם השנייה ב-1980 עם אשתי הנוכחית, לינדה.  מנישואי הראשונים נולדו לנו שתי בנות, רוני ואראלה. מנישואי השניים נולדו לי בן ובת – דניאל ומיכל. רוני היא ציירת ואראלה סופרת ועיתונאית. דניאל איש מחשבים ומיכל סטודנטית במכללת שנקר.

 

לבתי הבכורה רוני נולדו ארבעה ילדים: יונתן, קמה, אוריה ועתליה. לאראלה נולדו שני ילדים: עומר והגר. כמה מהנכדים הללו עוסקים בתחומים קרובים למה שעסקו סבא וסבתא. יונתן התחיל את דרכו כבמאי של קליפים לטלוויזיה וקמה אף היא כותבת מוסיקה ושירים.

במשך שלושים השנים האחרונות מלווה אותי באהבה ובחוכמה אשתי השניה לינדה, שלמעני עזבה את ארצה ומולדתה (בולטימור, מרילנד) ועלתה לארץ. בלי המסירות שלה, האהבה, הנחישות, חוכמת החיים והמיומנות האינטרנטית – ספק אם הייתי שורד בעולם. באחד מימי הנישואין שלנו כתבתי לה:

רציתי לומר לך, אשתי הטובה,
אחרי שעברנו כברת אהבה,
דברים שחשבתי לומר כבר שנים
כי לפעמים נפרדים בלי להיות מוכנים.

היית לי האור שהאיר את חיי
היית לי החום בצינת לילותי
היית השמחה והעצב הרך
את נתת לי הרבה יותר משנתתי לך.

אלוהים הוא שלח אותך דווקא אלי
זאת ידעתי מרגע שבאת אל חיי
אך כל התודות הן קטנות בשבילו
הוא נתן לי הרבה יותר משנתתי לו.

לעולם לא אוכל להחזיר את החוב
על האושר הזה הפשוט והטוב
המלים הדלות לא שומעות בקולי
נתתי להן הרבה יותר משנתנו הן לי.

זאת רציתי לומר לך, אשתי הטובה,
אחרי שעברנו כברת אהבה,
דברים שחשבתי לומר כבר שנים
כי לפעמים נפרדים בלי להיות מוכנים.
 

מאז ילדותי גיליתי כשרונות אמנותיים. מכיתה א' הייתי "הצייר של הכיתה", ובהמשך כתבתי פזמונים למסיבות, ערכתי את העלון של בית הספר, אף שלחתי מפרי עטי (גם ציורים וגם חיבורים ושירים) לעיתוני ילדים, כמו דבר לילדים. בהיותי בן 11 זכיתי בפרס בתחרות חיבורים מטעם הקרן הקיימת והפרס שקיבלתי תלוי עד היום במסגרת בביתי: תעודה על נטיעת עץ על שמי! העץ צריך להיות היום בן שישים אם הוא לא נשרף באחת השריפות או לא הפך לדיקט.

בנוסף לכך זכיתי בחיי בשני פרסים נוספים: פרס אקו"ם למפעל חיים בזמר העברי 1996 ופרס תמו"ז (תעשיית המוזיקה הישראלית) על מפעל חיים בזמר העברי 2003.


«לפרק הקודם