ביוגרפיה שירים ספרים הופעות סטנדאפ מקאמות, הומור ועוד מדריך לכתיבת שירים


עולם הפזמונים של שנות השישים

את השיר הראשון כתבתי בשנת 1964. בשנת 1965 עזבתי את הקיבוץ ועברתי להתגורר (לפי הסדר) בפתח תקווה, ביהוד, בראשון לציון, שוב בפתח תקווה, בתל אביב ובהרצליה (שם אני גר עד היום). מיד עם תחילת דרכי כפזמונאי "אימצו" אותי כמה אנשים, שאני חייב להם הרבה: נחום הימן, שהלחין את שירי הראשונים ודאג להקלטתם; שאול ביבר שהיה ראש ענף הווי ובידור בצה"ל ועוזרו רפי בן משה, שהתלהבו מהטקסטים הראשונים שהבאתי להם והם שכיוונו אותי לעבוד עם הלהקות הצבאיות. סשה ארגוב ורעייתו נוסיה, שנתנו לי חיבוק חם והזמינו אותי לארוחות בוקר בביתם בתל אביב; משה וילנסקי שממש אימץ אותי והעניק לי הרבה חום ואהבה. וכן בני הדור הצעיר יותר: בראש וראשונה יאיר רוזנבלום (שאיתו כתבתי קרוב לחמישים שירים), נורית הירש, קובי אשרת, אפי נצר ועוד.

גם עם כותבי הטקסטים היה לי קשר רצוף, אם כי לא פעם היינו "מתחרים" על אותה פיסת הצלחה. ביניהם אזכיר את ה"ותיקים" שקדמו לדור שלי: נעמי שמר, חיים חפר, יוסי גמזו דן אלמגור ועוד. כל אחד מהכותבים הללו היה לו סגנון משלו והטביע חותם על הזמר העברי בדרכו, ובוודאי השפיע גם עלי. האיש שהשפיע עלי יותר מכולם היה חיים חפר, שמילדות הערצתי את כתיבתו.

לאורך הדרך היכרתי מקרוב כמעט את כל הזמרים, היוצרים, המפיקים והאמרגנים של תל אביב. זכיתי לעבוד עם גיורא גודיק על המחזמר במזל דגים. עם פשנל עבדתי על הפקות כמו מזל גדי (מופע יחיד של אריק איינשטיין) וכן על הפקות כמו ג'מבו, דבר מצחיק קרה לי בדרך לסואץ, וכמובן ההצגות של הגשש החיוור. גם הוא (כמו סשה ארגוב) האכיל אותי בביתו מעט מהמטעמים שבישל במו ידיו. יקצר המצע מלספר על כולם, שמואל בונים, שייקה אופיר, חווה אלברשטיין, יהורם גאון, נעמי שמר, אריק לביא, משה וילנסקי, ציפי שביט.

לא אשכח שיום אחד התקשר אלי בני אמדורסקי והזמין אותי לפגישה מסתורית בדירת-גג בתל אביב. כבר לפני שבאתי הוא הזהיר אותי שלא לגלות לאף אחד על דבר הפגישה וגם אחריה לא לספר לאיש את מי ראיתי.

בהגיעי למקום מצאתי שם, מלבד את בני אמדורסקי עצמו, שני אנשים שלא היכרתי (שמוליק קראוס ואשתו ג'וזי כץ) ואדם אחד שהיכרתי היטב: אריק איינשטיין. שם גם הבנתי את בקשתו של בני. אריק עבד באותו זמן עם פשנל ודבר פגישתו עם גורם אחר היה יכול להזיק לו. בני הציג בפני את שמוליק קראוס כמלחין מוכשר ו"תגלית" שהוא החליט לטפח. יחד עם ג'וזי ועם אריק הם יהיו שלישיה חדשה –החלונות הגבוהים.

שמוליק השמיע באוזני כמה לחנים ושאל איזה שירים מוצאים חן בעיני, כדי שאקח הביתה ואכתוב להם מלים. בחרתי שני לחנים. הוא הקליט אותם על קלטת, מסר לי וביקש שאכתוב את השירים מהר, עוד באותו שבוע.

כעבור כמה ימים הבאתי את שני השירים. האחד נקרא אינך יכולה והשני ציפורים נודדות.
לאחר ימים אחדים אנשי השלישיה הודיעו לי שהחליטו לקחת שיר אחד בלבד, את אינך יכולה. ואכן, זה היה השיר הראשון שהקליטה השלישיה הסודית, שנחשבת היום ללהקת הרוק הראשונה של ישראל.
את הטקסט השני, שהם לא רצו, ציפורים נודדות, העברתי לאפי נצר והוא הלחין לו לחן בעל אופי של שיר-עם, והשיר הזה הוקלט על ידי הפרברים ומושר עד היום.

בשנות השבעים פנו אלי לכתוב שירים לזמרים הים-תיכוניים הראשונים וכך כתבתי ללהקת העוד, לצלילי הכרם, לאבנר גדסי, לזוהר ארגוב, לחיים משה ועוד ועוד.

מלבד ההפקות המסחריות, שבהן הייתי מעורב, המשכתי לשלוח שירים כמעט לכל פסטיבלי הזמר, פסטיבלי הילדים, פסטיבלי דרור ועוד ועוד. בניגוד לשוק הבידור, איפשרו הפסטיבלים ליצור שירים בעלי אופי פחות מסחרי ויותר עממי, ואכן, בזכות הפסטיבלים נשארו לי כמה שירים שליחם לא נס. מבין השירים האלה אציין: ריח תפוח אודם שני (הפרברים), על כפיו יביא (רבקה זוהר), יעלה ויבוא (גידי גוב), נוח (מתי כספי), עץ האלון (יהורם גאון), הביתה לחזור (שרה בדישי), עוד יום יבוא (לילית נגר וזוהר ארגוב), חלקת אלוהים (רבקה זוהר), ועוד רבים.

חלק גדול מהזמרים הכוכבים היכרתי כאשר היו עדיין חיילים בלהקות הצבאיות. ברבים משירי נשמעים קולותיהם של החיילים בשירות חובה שלום חנוך, שלמה ארצי, מתי כספי, ריקי גל, דורית ראובני, דני סנדרסון, טוביה צפיר, שולה חן, דוד ד'אור ועוד. שני שירים שלי ייצגו את ישראל באיורוויזיון: הורה עם לחן וביצוע של אבי טולידנו ו-שירו עם לחן של שייקה פייקוב ובביצוע שרה'לה שרון. הורה זכה במקום השני בתחרות ו-שירו זכה במקום הלפני-אחרון וגרם להדחתה של ישראל מהאירוויזיונים לשנתיים...

 לפרק הקודם   לפרק הבא